Kviečiame bibliotekos fojė pasidairyti po Tomo Urbelionio fotografijų parodą „NYKSTANČIO LIETUVOS KAIMO ATMOSFERA“
Alytaus Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje (Seirijų g. 2) įsikūrė išskirtinė paroda, kurioje atsiveria autentiški nykstančio Lietuvos kaimo vaizdai.
Darbų autorius Tomas Urbelionis (g. 1981 m.) – Lietuvos fotomenininkas, gimes ir užaugęs Alytuje. Siekęs profesionalaus krepšininko karjeros, tačiau aplinkybėms susiklosčius, pasukęs profesionalaus fotografo keliu. Meninko patirtis įvairi – nuo spaudos fotografijos iki reklamos. Nuo 2012 metų priklauso Lietuvos fotomeninkų sajungai. Yra surengęs ne vieną parodą Lietuvoje ir užsienyje, tačiau ši paroda – pirmoji gimtajame Alytuje.
„Pagrindinis parodos objektas – Lietuvos kaimo interjerai. Vis rečiau užklystame į nepaliestą laiko užmiesčio buitį. Dokumentuodamas ją siekiu stebėti ir įamžinti kaimą tokį, koks jis yra šiandien – dvelkiantis praeitimi ir senstantis.
Vienos kaimo sodybos transformuojasi į modernias vasarvietes, kitos – miršta. Savivaldybės paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėjo Vytauto Simelio pateiktais duomenimis, iki 1989 metų Lietuvoje iš sąrašų buvo išbraukta 5,6 tūkstančio kaimų pavadinimų – vietoj buvusių 25 tūkst. jų liko apie 19 tūkst. Nepriklausomoje Lietuvoje neliko dar kelių tūkstančių. Labai norėjau įamžinti autentišką kaimą, kol dar galima tokį rasti, nes manau, kad po kelių dešimčių metų tokios autentikos nebeliks.
Lietuvos fotografijoje šiuo metu nėra tokios temos kaip „kaimo interjeras“. Fotografai Rimaldas Vikšraitis ir Tadas Kazakevičius fotografavo kaimo gyvenimą, tačiau jų akcentas buvo žmonių portretai. Tuo tarpu mano tikslas yra atskleisti kaimą per buitį, per žmogaus namus. Patyrinėti, kokį mentalitetą, vertybes, psichologiją, estetikos suvokimą, kultūrą ar religingumą atskleidžia gyvenamoji erdvė.
Mane labiausiai domina interjerai kurie tartum „užkonservuoti “ laike, be madingo remonto, daug praeitį menančių elementų, kaip antai fanera apkaltos sienos, kasečių grotuvas. Taip pat mane žavi ryškūs kontrastai: per laiką pageltę šventųjų portretai šalia naujo plazminio televizoriaus, greta kabantis spalvingas kalendorius su apsinuoginusiomis moterimis. Tyrinėjant interjero elementus galima sukurti čia gyvenančio žmogaus portretą. Žmonių interjeruose nefotografuoju, noriu kaimo gyventojo veidą rasti jo buityje ir aplinkoje“, – parodą išsamiai pristato jos autorius.
Paroda veiks iki rugpjūčio 31 dienos, nepraeikite pro šalį!